Business woman has to choose between two way. Business option conceptual
Харесва ни да мислим, че сме съвършени или почти такива. В известен смисъл това не е точно начин на мислене. В подобни ситуации хората стават заложници на илюзии и на психологически явления, които могат да разпознаят само , ако ги познават.
ЕФЕКТЪТ НА ДВУСМИСЛИЕТО
Това е ситуация, в която хората взимат решение на базата на това, което знаят за резултатите. Ако човек е изправен пред избор и знае какви ще са резултатите от единия вариант на решението, е по-склонен да вземе него, вместо друг вариант, който е по-изгоден. Например, когато става дума за инвестиции на фондовия пазар, хората са по-склонни да инвестират в старите и добре познати събития, вместо в нови технологии, които могат да им донесат огромни печалби.
РИМА
Хората приемат римуваните фрази като по-познати и правдиви. Фразите, които „прилепват към езика“, будят повече доверие. Когато някой слоган за какъвто и да е продукт или събитие се римува, той печели повече поддръжници.
ИЛЮЗИЯТА НА КЛЪСТЕРА
Когато хората виждат някакви закономерности в набор от случайни събития, дори и между тях да няма никаква връзка, тогава те са под влияние на явлението клъстеризация. Мозъкът ни се нуждае от свързани истории, които да разказва на света за себе си. Затова сме склонни да намираме логика там, където тя липсва, както и да виждаме връзка в напълно случайни събития. Например, когато в лотарията в три поредни тегления се пада цифрата 1, в 4-тия тираж много хора ще отбележат тази цифра
ЛИПСА НА ЕМПАТИЯ
Това е общопризнат проблем. Хората съдят предимно с критерии, които са по „тяхна гледна точка“ и не се опитват да се поставят на мястото на другия човек. Подобен ефект често води до това родителите да не дооценят потребностите на децата си. Децата възприемат света по друг начин, но възрастните често забравят да взимат под внимание това.
ТЕОРИЯТА ЗА СПРАВЕДЛИВИЯ СВЯТ
Ужасни неща се случват всеки ден по света, но често не трябва да правим нищо по отношение на това. На хората им остава само една – да приписват всичко на особеностите на нашия съвременен свят. Именно с това оправдават безразличието си към много от нещата, които се случват.
Именно това е причината често да се приема, че жертвите на сексуално насилие „сами са си виновни“. Вярата в справедливостта на света често означава, че хората са склонни да търсят оправдания там, където такива няма.
ЕФЕКТЪТ НА СПЕСТЕНОТО ВРЕМЕ
Логично е да мислите, че ако шофирате по-бързо, ще стигнете по-бързо до крайната си точка и това ще ви спести време. Реалността е по-сложна. Психологически изследвания са установили, че хората преувеличават колко време ще спестят, ако шофират по-бързо. Проблемът е в това, че мозъкът не може да се справи с точната преценка на скоростта, на времето, което се спестява и т. нат.
ЕФЕКТЪТ НА АСИМЕТРИЯТА
Този ефект се наблюдава, когато човек трябва да избира между два варианта, сравнявайки ги с трети. Например, ако трябва да избирате между два ресторанта – в единия предлагат хубава храна, но до него може да се стигне по-трудно. Другият е наблизо, но храната не е много добра.
Така се чудите до момента, в който не се появи трети вариант – ресторант с наистина лоша храна и на разстояние между двата други ресторанта. Сравнението на първите два ресторанта с третия напълно променя резултата от решението. Първоначално въпросът се състоеше в това: кой от двата ресторанта. С появата на трети вариант въпросът става „кой от трите е най-добър“. Очевидно изборът е този ресторант, в който храната е най-добра.