В живота на всяка двойка настъпва момент за сериозен разговор. Момент, в който се налага да се обсъдят очакванията един към друг, какво очаква всеки партньор от бъдещето. За разлика от мечтите, очакванията би трябвало да се сбъдват.
Очакванията са отражение на основните ви убеждения за това накъде да върви вашия живот. Когато очакванията на се сбъдват, това може да донесе по-голяма печал в сравнение с това да не се сбъднат мечтите ви. Всяка двойка трябва да знае очакванията един на друг за отношенията си и за съвместния си живот.
Подсказвам ви 4 начина да започнете този разговор, ако ви е трудно.
#1. Задавайте открити въпроси
Много двойки, които влизат в сериозни отношения, обсъждат ключовите моменти от общото си бъдеще – къде ще живеят, искат ли общи деца.. – но пропускат очевидните очаквания, „скрити“ в тези въпроси. Задайте ги ясно:
Как би искал да възпитаваме децата?
Как виждаш общите ни финанси?
Каква подкрепа очакваш от мен в трудните моменти?
Когато зададете един от тези въпроси на партньора си, веднага може би ще чуете нещо като „Еееее…“, тъй като веднага ще му се стори странен. Но странността не е нещо лошо, а обратното! Това означава, че сте пристъпили в територия, в която не сте били досега.
Хубавото на странните разговори е в това, че партньорът ви не знае кой е „правилният отговор“. Не знае какво бихте искали да чуете, което не му оставя друг изход, освен да ви отговори откровено и честно.
#2. Преценявайте всичко
Когато започнете да задавате подобни въпроси, ще откриете, че с партньора си имате известни разминавания относно очакванията за бъдещето. Какво да правите, ако очакванията на партньора ви не ви устройват?
Преценете всичко много добре.
Определете доколко тези очаквания са важни за вас и определете от 1 до 10 доколко за вас е принципно важно тези очаквания да се осъществят по начина, по който сте си ги представяли (1 – изобщо не е важно, 10 – жизненоважно). Помолете партньора си да направи същото. След това покажете резултатите си един на друг и обсъдете ситуацията.
Ще осъзнаете, че рядко двама партньори имат едно и също очакване за житейски важните ситуации. Например мъжът очаква жената да напусне работа след сватбата, докато тя предпочита съвсем различно. Тя оценява тази ситуация с 10, тъй като смята, че работата й е жизненоважна за нея, докато неговата оценка е 6, защото приема нейното напускане на работа за важно за семейството.
Преценявайки ситуацията, те могат да разберат ясно, че за нея този въпрос е по-важен, отколкото за него, което ще им помогне да се договорят, че по този въпрос решението ще бъде изцяло нейно.
#3. Открийте точките на пресичане
Ако сте забелязали, че сте сериозно загрижени по някакъв повод, значи е дошло време да намерите пресечните точки. Концентрирайте се върху аспектите, по които мненията ви съвпадат. Почти винаги има аспекти, по които двама души могат да намерят компромис.
Например двойката планира сватба извън града – стилна и елегантна. Възможно е обаче за него това да означава просто сватба под открито небе, а за нея – сватба на тераса под нощно небе. Т.е. те не само са се съгласили в това, че искат сватбата им да е под открито небе, а са намерили пресечната точка.
#4. Говорете за мечтите си
Ако очакванията ви са стопирали в мъртва точка, говорете за мечтите си. Очакванията са това, което според вас би трябвало да се случи в бъдеще. Мечтите са това, което тайно искате.
Отклоняването от очакванията и съсредоточаването върху мечтите може да бъде полезно. Това може да ви помогне да видите нещата в по-широка перспектива.