Freedom concept with young teenager happy and jump on a beautiful sunset at the beach
Когато търсите отговори на важните за вас и за вашия живот въпроси, добре е да се вслушвате в специалистите. Имам предвид следното: в интернет и в клюкарските медии може да намерите много източници на инфомрация, която има за цел да ви разсее от стреса на ежедневието, но не и да намерите отговорите на важните въпроси. Затова аз например вярвам на невробиолозите. Тези учени постоянно анализират сивото вещество в главата ни и най-добре знаят кое ни прави щастливи.
Американският невробиолог Алекс Корб например споделя своите съображения по темата.
ОСНОВНИЯТ ВЪПРОС
Ако сте „зациклили“, задайте си основния въпрос: „За какво съм благодарен на съдбата?“ Но как чувството на благодарснот оказва биологично въздействие върху мозъка? Ето и отговора: стимулира отделянето на невромедиатора допамин. Това именно правят антидепресантите. Т.е. благодарността е един вид антидепресант.
А знаете ли как например действа антидепреснатът Флуоксетин? Стимулира невромедиатора серотонин. Също както чувството на благодарност. Един от главните ефекти на благодраността е стимулирането на серотонина.
Когато мислите за какво сте благодарни, вие се фокусирате върху положителните страни на живота си. Това просто действие повишава изработването на серотонин в предната кора на мозъка ви.
ПРИПОМНЕТЕ СИ ВСИЧКИ НЕГАТВНИ ЧУВСТВА
Гадно ви е? Опитайте се да определите състоянието си. Какво е: тъга, гняв, тревога, обида…? Това е достатъчно, за да се почувствате по-добре. Вие мислите, че сте в беда, а мозъкът ви не мисли така.
В едно изследване показвали на участниците снимки с различни изражения на лицата и измервали реакциите на мозъка. Както се очаквало, амигдалата е отзивчива на изобразените емоции. Но, когато помолили участниците да назоват емоциите, при тях се активизирала вентролатералната предна фронтална кора на мозъка, а активността на амигдалата намаляла.
С други думи, назоваването на негативните емоции, намалява тяхното действие.
УВЕРЕНО ВЗЕМЕТЕ РЕШЕНИЕ
Случвало ли ви се е да сте изправени пред някакъв избор и слад като вземете решение, да почувствате облекчение? Това не е случайно. Според невробиологията взимането на решение намалява тревогата и безпокойството и помага да се решат проблемите.
При приемането на решение, ние създаваме намерение и поставяме цел – това оказва положително въздействие на главния мозък, като понижава тревогата и вълнението. Освен това взимането на решение помага да се намали активността на стриатума, която обикновено ни „склонява“ към негативни импулси и действия.
Не на последно място, взимането на решение променя възприемането ни на света, помага ни да намерим решение на проблема и да ускорим лимбичната система.
ДОКОСВАЙТЕ СЕ ДО ХОРА
В едно изследване участниците играели на компютърна игра с прехвърляне на топка. Единият от частниците хвърлял топка, а тя трябвало да бъде върната обратно. Човекът трябвало да „хвърли“ топката, а екранът на компютъра да му я върне. На участниците било казано, че персонажите в екрана били управлявани от живи хора. Какво се случило, когато тези други „живи хора“ отказали да върнат топката? Мозъкът на играча реагирал така, както би реагирал при физическа болка. Мозъкът ни възприема отхвърлянето като счупване на крак. Социалното изключване задейства предната поясна кора на мозъка и централния му дял, което причинява физическа болка.
По-просто казано, за мозъка е важно отношението на другите хора. Ако искате да ги издигнете на друго ниво, докосвайте се физически до други хора, до любим човек, до близки хора.