Мозъкът ни е удивителен. Той може да покори всеки връх, да ни помогне да достигнем всяка своя мечта и да осъществим сложни цели. Но за тази цел трябва да разберем какви са принципите му на работа. Затова ще ви разкажа за някои от най-важните факти за него, които ще ви помогнат да го използвате по-добре.
#1. ЗА МОЗЪКА РЕАЛНОСТ И ВЪОБРАЖЕНИЕ Е ЕДНО И СЪЩО.
Мозъкът ни реагира на всяка мисъл и не различава кое е факти кое е фантазия. Именно това е причината хората, които носят „розови очила“, да са наистина по-щастливи, както и плацебо да действа като истинско лекарствено средство.
#2. УМСТВЕНАТА ДЕЙНОСТ НЕ УМОРЯВА МОЗЪКА.
Чувството на умора в мозъка е предизвикано от емоциите. Съставът на кръвта, циркулираща в мозъка по време на неговата дейност, не е променен. Докато съставът на кръвта на човек, който е работил цял ден физически труд, съществено е променен.
#3. ЧЕСТО МОЗЪКЪТ РАБОТИ НА АВТОПИЛОТ.
Повечето от половината ни мисли от днешния ден, са мислите от вчерашния. Ето защо на песимистите им е толкова сложно и трудно да променят гледната си точка към света. Трябва буквално да „прочистим“ мозъка си и да го накараме да реагира по друг начин.
#4. ВИЖДАМЕ ТОВА, КОЕТО МИСЛИМ.
Всички мисли се превръщат в жизнен опит. Например, ако мечтаете за пътуване до Париж, навсякъде ще започнете да виждате неща, които ви напомнят за този град. Ако искате да промените света – променете мислите си.
#5. МОЗЪКЪТ ТРЯБВА ДА СЕ ТРЕНИРА КАТО МУСКУЛИТЕ.
Като мускул, мозъкът също трябва да бъде трениран. За мозъка полезни са обучението, физическата активност на свеж въздух, правилното хранене, здравият сън, пътешествията, заниманията с непозната дейност, воденето на записки, танците и дори игрите.
#6. МОЗЪКЪТ НИКОГА НЕ ПОЧИВА.
Дори когато спим, мозъкът продължава активно да се труди. Дори в съня неговата активност е още по-висока от тази през деня.
#7. ЖИЗНЕНО ВАЖНО Е ПЕРИОДИЧНО ДА СЕ ИЗКЛЮЧВАМЕ.
За да не потънем в хиляди негативни мисли, трябва да се „изключваме“ – да даваме предимство на имунната система. Не забравяйте за активната почивка – именно тя е най-полезна за мозъка.
#8. ЗАБРАВЯНЕТО Е ХУБАВО – ТАКА ЗАПАЗВАМЕ ГЪВКАВОСТТА И УСТОЙЧИВОСТТА НА НЕРВНАТА СИСТЕМА.
За да създаваме нови спомени, трябва да се освободим от старите. Би било прекрасно сами да решаваме какво да забравяме и какво да помним. За тази цел трябва по-често да използваме информацията, която искаме да запазим.
#9. МОЗЪКЪТ НЕ Е ЧУВСТВИТЕЛЕН КЪМ БОЛКА.
Мозъкът реагира на болка, но самият той не я усеща, заради липсата на необходимите рецептори. Въпреки че този факт не се отнася за много съдове, нерви и тъкани, които обграждат мозъка.
#10. МОЖЕМ ДА ПРОМЕНИМ МОЗЪКА СИ.
Всяка дейност кара мозъкът ни да генерира нови невронни връзки. Ако си мислим, е не сме в състояние да получим повишение, то с времето тази мисъл ще се закрепи трайно в съзнанието ни. А, ако замените тази мисъл с друга: „Всичко ще се получи, както искам!“, мозъкът ще започне да търси възможности да реализира тази цел.
Имаме възможности за абсолютно всичко. Важното е да вярваме!