Хироми Шиния е водещ гастроентеролог, който е роден в Япония, но живее в САЩ. Работел и в двете държави. През 1963 г той пристигнал в Ню Йорк като стажант в клиника. Тогава ендоскоп се използвал за проучване на състоянието на не повече от 20 см от дебелото черво. След това бил изобретен ендоскоп с дължина 186 см, с помощта на който можело да се проучат червата. В клиниката, в която работел, често се правели операции за отстраняване на полипи в коремната кухина.
Той предложил специално създаден от него колоноскоп. С негова помощ през 1969 г била проведена първата операция за премахване на полип в коремната кухина, без да се налага да бъде отваряна. В медицината станала известна като хирургична ендоскопия.
След това Хироми Шиния оглавил собствено хирургично отделение и приемал повече от 300 хиляди пациенти за близо 40 години. Той създал методът „Шиния Биозим“, който изпробвал върху себе си. За 40 години той не боледувал нито веднъж, като препоръчвал на всички свои пациенти да следват програмата му.
Според Шиния за съхраняването на жизнената енергия на организма не помагат нито стимулатори, нито хранителни добавки. За тази цел трябва да се активизира процеса на вътреклетъчната детоксикация. Именно на тази основа е и програмата на „Шиния Биозим“.
Ако десетки трилионите клетки на нашия организъм са активни, тогава и ние ще сме пълни с енергия. Запушените клетки са продукт на разпадане, а дефектиралите протеини водят до стареене на клетките. Подмладяването на клетките може да бъде постигнато чрез изчистването на този „отпадък“ с помощта на вътреклетъчна детоксикация.
Митоходнриите са вътреклетъчни образувания, които осигуряват енергията за всички процеси, случващи се в организма. В здравите клетки енергийните преобразувания се случват нормално, а ние сме активни и жизнерадостни, независимо от възрастта си. Ако усещаме загуба на силите и отпадане, това означава, че нещо пречи на митохондриите. Това може да бъде наречено „клетъчен отпадък“.
Как се появяват „клетъчните отпадъци“?
Протеините, които се приемат с храната и се отлагат в тънките черва, се разлагат до аминокиселини, които пренесени чрез кръвта, вече вътре в клетките участват в биосинтеза на нови протеини. При този синтез може да се получат дефектирали протеини. Това се случва обикновено когато протеините са получени от животински храни: месо и млечни продукти.
Пречистването на отпадъците се осъществява с помощта на процес, нарече аутофагия – когато се пречистват дефектиралите протеини и възрастните митохондрии, които са нужни за биосинтеза на аминокиселини, глюкоза и мастни киселини.
Ако организмът започне да гладува, се активизира преработката на отпадъка в клетките. Това е смисълът на лечебното гладуване. Ако гладът продължава прекалено дълго организмът започва да се храни със себе си – със здравите си клетки, което води до летален изход.
Можем обаче безопасно да имитираме състояние на глад с активизирането на аутофагия и подмладяване на клетките с помощта на метода на Шиния. Този пост няма за цел да намалява приетите калории и отслабване. Той е предназначен за временна активизация на аутофагията, която да доведе до вътреклетъчна детоксикация.
Доктор Хироми Шиния предлага правила за постенето, което ще доведе до пречистване и подмладяване на клетките.
#1. Вечеря – не по-късно от 19 ч. След вечеря до събуждането на сутринта да се пие само вода.
#2. Сутрин след събуждане изпийте 2-3 чаши вода. 20-30 минути след това изяжте плод или изпийте сок от плодове.
#3. Половин час преди обяда изпийте 2-3 чаши вода.
Понякога е добре да пропускате вечерята.
Смисълът на поста е да се създава от време на време усещане за глад, за да се стартира процесът на аутофагията за обновяване на клетките. Звучи просто, но не всеки е способен да го направи. Д-р Шиния предлага да възприемаме чувството на глад като нещо позитивно. Ограничението на приетите калории не е цел – важното е обновяването на клетките да става не за сметка на здравето и жизнените сили на организма.
Здравословното хранене за вътреклетъчна детоксикация според програмата на д-р Шиния е следното:
# Отделете специално внимание на храненето с пълнозърнести и с бобови.
# В менюто ви 85%трябва да е присъствието на растителни храни. Останалите проценти може да са заети от животински.
# Намалете консумацията на животински храни за сметка на растителни.
Имунитетът ни се определя от процесите в храносмилателния тракт и основата на здравето са чисти и здрави клетки.