Представяте ли си колко е трудно да ви обичат, ако не обичате сами себе си? Това е като да носите двойна тежест: любовта на другия към вас и вашата собствена неувереност в самите вас.
Неувереност, страх и самоунищожение – как се носи този чужд товар?
Комплексираните, неуверени в себе си хора са склонни към жестока самокритика. Някои от нас, особено у тези, у които силно е развита емпатията и „синдромът на спасителя“, изглеждат именно като хора, с които е идеално да бъдат създадени дългосрочни отношения, основани на благодарност и взаимопомощ. Но не винаги се получава така.
#1. Недоволният от себе си партньор може да се опитва с ваша помощ да запълни собствената си пустота. Отначало това ни е дори приятно – харесва ни, когато някой има нужда от нас. Но, ако това отиде твърде далеч, неговата зависимост може да стане опасна. Започвате да усещате, че той цени не самите вас, а това, което правите за него: утешавате го, повдигате самочувствието му, осигурявате му комфорт.
#2. С такъв човек се общува трудно. Той вижда в думите ви таен негативен смисъл, защото проектира върху вас своето недоволство от себе си. Налага се внимателно да преценявате всяка своя дума и често всяка комуникация се превръща в нелепа или фрустрираща. Този партньор не умее да приема похвали и добри думи („Не, нищо не съм направил“ или „Този път ми се получи, но не означава, че така ще бъде и следващият.“)
#3. Той не приема вашата загриженост. Отказва непрекъснато помощта ви. Чувства се недостоен за подкрепата ви и се възприема като ваша тежест в много отношения. Парадоксално, но въпреки това той може да ви моли за помощ за други неща. А, когато се опитвате да му помогнете, той да отхвърля тази помощ. В резултат на това съвсем възможно е вие да се почувствате виновни и непълноценни в тези отношения.
#4. Когато партньорът ви целенасочено се опитва да се самоунищожи и да се саботира, това се превръща в постоянен източник на тревога за вас. Вие губите търпение и енергия, за да вдъхнете на партньора си нов живот, а той, въпреки че знае това, не желае да се опита дори и продължава да се самобичува.
Какво да направите, ако партньорът ви е вечно недоволен от себе си и не желае да се промени?
Ако връзката ви съществува от дълго време, вероятно вие сте доста грижовен и търпелив човек, което само по себе си е прекрасно. Но не трябва да забравяте за собствените си потребности.
Може би получавате огромно удовлетворение, помагайки на партньора си, а той да ви отговаря с любов и благодарност. Възможно е да приемате неговите комплекси като мили странности и чудатости, което е чудесно за вас.
Но, ако усещате, че правите прекалено много жертви за партньора си, че вашите усилия са като вода в пясък, че вашите собствени нужди са на заден план, трябва нещо да промените.
На първо време се налага да инициирате диалог и да изкажете своето безпокойство. Каквото и да правите, не трябва да позволявате на партньора си да пренебрегва вашите потребности и да изпитвате чувство за вина заради това, че не успявате да го „изкарате от блатото“. КАКТО И ДА СЕ ГРИЖИТЕ ЗА НЕГО, ВИЕ НЕ НОСИТЕ ОТГОВОРНОСТ ЗА НЕГОВИЯ ЖИВОТ!