Как можем да определим депресията? Вече не ви радва това, което преди у вас е провокирало силни емоции. Душата ви сякаш е онемяла. Питате се има ли смисъл живота ви. Това всъщност е обяснението на психотерапевта Дженифър Ролин.
Много от страдащите от депресия не осъзнават това. А дори и да осъзнават, не знаят как да се справят. Като начало е нужно да знаете наистина ли страдате от депресия. Депресията прави трудно мисленето и движението, оцветява всичко в черно. Животът ви се струва безнадежден. Усещате се тотално самотни, сякаш сте на необитаем остров – никой не може дави чуе или да ви помогне. Не изпитвате интерес към работата, не ви радва хобито ви.
Най-общо 5 са категоричните признаци, че сте в депресия:
Апатия и усещане за безсилие
Негативни мисли
Нарушение на съня и на апетита
Загуба на желание и внимание/концентрация
Суицидни мисли
Ако разпознаете поне два от тях в състоянието си, може да предприемете действия, за които ни съветва Дженифър Ролин.
#1. ПОТЪРСЕТЕ ПОМОЩ
Депресията е сериозно психическо разстройство, което за щастие се поддава на лечение. Ако усетите симптоми на депресия, необходимо е да се обърнете към психотерапевт за професионална помощ.
С тази стъпка вие демонстрирате не слабост, а обратното – истинска сила. Ако депресията ви казва, че вие не сте достойни да ви бъде помогнато, не я слушайте!
Депресията е като жесток съпруг, който не иска да ви напусне. Помнете, че всички, страдащи от това разстройство, заслужават помощ и подкрепа. Не сте длъжни да се изолирате и да се обричате на безнадеждност.
#2. ОСЪЗНАЙТЕ КАКВО СЕ ОПИТВА ДА ВИ ВНУШИ ВАШИЯ РАЗУМ
Всеки ден в ума ви се появяват хиляди мисли. Далеч не всички отговарят на действителността. Ако страдате от депресия, възможно е повечето мисли в главата ви да са негативни и песимистични.
Преди всичко трябва да осъзнаете това, което сами си внушавате. Когато откриете негатвинте мисли, помогнете на истинското си „АЗ“ да им се противопостави. Постарайте се да си внушите идеи, които ще ви помогнат да се преборите с депресията.
#3. ПРАВЕТЕ „ОБРАТНО“
„Противоположно действие“ – така наричаме в диалектическата поведенческа терапия това действие, което кара страдащите от депресия да правят точно обратното на онова, което им се иска. А те искат да не общуват с никого, да не стават от леглото и да избягват определени ситуации.
Направете си уговорка с приятелите и роднините му – нека да се чуват със страдащия и да се опитват да го изкарат навън. Ако му се иска да лежи постоянно в леглото, помислете какво би го накарало да стане, кое негово желание би го провокирало да го направи.
#4. ПРОЯВЯВАЙТЕ СЪЧУВСТВИЕ КЪМ СЕБЕ СИ
Ако се ядосвате на себе си, че сте в състояние на депресия, само усложнявате нещата. Помнете, че депресията не е по ваша вина. Не сте си я избирали сами, това е психично разстройство. Никой не избира доброволно изолация от приятели, усещане на пустота и безнадеждност, слабост и апатия, заради които му е трудно дори да стане от леглото.
Именно заради това е изключително важно да бъдете добри към себе си и да помните, че вие не сте единственият, страдащ от депресия.
Помислете за това, че трябва да се погрижите за себе си и как можете да го направите. Затова е важно да се отнасяте със съчувствие към себе си.
#5. ВИНАГИ ИМА НАДЕЖДА!
Възможно е сега дави е трудно да повярвате, особено, когато гласът на депресията заглушава всичко, но трябва да знаете, че винаги можете да бъдете по-добре. Но е нужно да потърсите помощ. Никой не заслужава да страда от депресията сам. С правилна терапия и подкрепа ще се научите как да преборите депресията, но и как да живеете пълноценен и щастлив живот.
Вие сте по-силни, отколкото си мислите.