Само на пръв поглед ни се струва, че думи като паника, стрес, тревога и тъга са с еднакво значение. Но те обозначават различни състояния по характера на реакциите ни.
В малки дози стресът може да бъде полезен, но ако се вълнуваме твърде силно и твърде често… – НЕ. Освен това някои свързани с него родствени разстройства имат различна природа и последствия.
СТРЕСЪТ
Всички знаят какво е стрес. Това е естествена реакция на нашия организъм. Благодарение на стреса имаме сили за решаването на краткосрочни задачи. Ако попадаме рядко в стресови ситуации (изплашили сме се и сме избягали), най-често не ни се случва нищо неприятно. Но в съвременното общество стресът е твърде често. С какво е опасен постоянният стрес? Ако не успеем да се възстановим, той може да стане причина за сериозни психични или физични заболявания.
Да се избавите от стреса е лесно – просто отстранете причината за него. Напуснете работа, за да излекувате мигрената си или други хронични болки… Ако не сте готови на радикални решения, опитайте упражнения за отпускане, йога, медитация – техники, които ще ви помогнат да повишите съпротивителните сили срещу стреса.
ПОСТОЯННАТА ТРЕВОГА
Тревогата и неясният страх ни принуждават да сме постоянно в стрес. Сама по себе си тревогата не е опасна, но нейната злокачествена форма е тревожно разстройство на личността. Заради него човек е в постоянна тревожност при мисълта за бъдещето и панически се страхува от непредвидени обстоятелства. Тези хора не познават радостта от очакването и винаги се боят от неопределеността. Без лечение тревожното разстройство на личността може да се превърне в депресия. Но тревогата може да бъде и симптом на други заболявания – обсесивно компулсивен синдром или фобия.
ПОСТТРАВМАТИЧЕН СИНДРОМ
Това е тревожност, която се появява след силен стрес и се превръща в травма. Симптомите обикновено се проявяват в рамките на няколко седмици или дори месец след трагичното събитие. Посттравматичният стрес оказва силно влияние върху живота на човека и може да доведе до сериозни проблеми като безсъние и депресия. За да се освободите от него, е нужна индивидуална терапия.
ПРИСТЪПИ НА ПАНИКА
Пристъпи на тревога или панически атаки са знак за сериозни психологични или физически проблеми, които може да бъдат еднократни или повтаряеми. Те се случват, когато човек е под постоянен стрес. Това е затворен кръг – всяка паническа атака създава предпоставки за следваща. Лечението на паник атаките става с терапия и успокоителни. Понякога се налага лечение и с антидепресанти, ако е на лице и депресия. Различни техники на релаксация помагат.