Замисляли ли сте се, че правилното хранене е вид навик? Правите го автоматично, всеки ден и не осъзнавате дори, че се храните с добра храна.
За съжаление в повечето случаи не се храним здравословно. Не се храним, за да живеем, а използваме храната като възнаграждение, като начин на разрешение на проблемите ни или за да си угодим. На практика това е вреден навик.
Има и друг алгоритъм на хранене, когато ядете само толкова, колкото е нужно на организма, за да расте или да слабее. При този алгоритъм често храненето е разнообразно – не гладувате, а сте пълни с енергия.
Това е съвършено различен навик – трудно е да го създадете, но резултатите ще ви се върнат стократно. Ще ви предложа няколко трика, които ще ви помогнат да развиете навик за здравословно хранене.
#1. АКО ИМАТЕ ЖЕЛАНИЕ ДА ЗАПОЧНЕТЕ, ЗАПОЧНЕТЕ ВЕДНАГА.
Не отлагайте нищо за после – както показва практиката, „после“ няма да настъпи скоро. ПО-добре е да започнете и да имате личен опит. След това ще разберете какви са резултатите, трябва ли да продължавате и какво трябва да подобрите, за да бъде ефектът отличен.
#2. ОСЪЗНАЙТЕ, Е ТОЗИ НАВИК ЩЕ ВИ СЛУЖИ ВЕЧНО.
Не е нужно моментално да създавате устойчиви резултати сега и в бъдеще. Ще има грешки и трудни моменти, но и резултати. Важното е да не се спирате пред първите трудности, а да извличате уроци от грешките си.
#3. ПОСТАВЕТЕ СИ ЦЕЛИ.
Целта е точка по пътя ви, към която се стремите да достигнете в определен момент. Достигането й ви показва къде се намирате и колко далеч сте от резултатите. Това е основната функция на целта.
Формулировката на целите влияе на нейното постигане. Някои характеристики повишават вероятността за постигането й:
В основата на целта трябва да има Идея, която ви движи. Тя ви позволява да не спирате в трудните моменти.
Целта трябва да се намира на достижимо разстояние. Т.е. да е в зоната на близкото развитие. Трябва да бъде сложно, но възможно.
За постигането на целта, трябва да имате всичко още на старта й. Ако нямате, а са ви нужни допълнителни ресурси и навици, , значи трябва да преформулирате целта си.
Целта трябва да бъде ограничена във времето. В противен случай ще ви се изплъзва винаги. Оптималният интервал за постигането на съществени резултати трябва да е около 60-90 дни.
Целта трябва да бъде конкретна и измерима. Трябва да имате лесно изчислими параметри, които да ви показват дали сте я достигнали или не.
Целта трябва да изисква отговорност за постигането й. Отговорността създава условия, при които вие не може да не постигнете целта.
Ако някое от тези условия за целта не е изпълнено, най-добре да я поставите отново, като имате предвид всичките й параметри. Това ще ви спести усилия и ще увеличи шансовете ви за постигане на желаните резултати.
Целеполагането е една от любимите ми теми. Тя е много важна за създаването на навици за правилно хранене.
#4. ЗАПОЧНЕТЕ ОТ ПРОСТОТО КЪМ СЛОЖНОТО.
Правилното хранене всъщност се създава със полагането на много на брой хранителни навици. Трудно е едновременно да изградите всички и то без да допуснете грешка.
Най-добрата техника за това е да стартирате с простото и да вървите постепенно към сложното. Например започнете с пиенето на повече вода на ден. След това преминете към ритмично хранене през 2-3 часа. След което преминете към ограничаването на сол, захар, мазни храни.
Важното е да увеличавате сложността, без да правите паузи: затвърждавайте простите и лесни промени и едновременно преминавайте към по-сложните. Липсата на динамика може да ви върне в началната точка.
#5. НАПРАВЕТЕ СИ МЕНЮ ЗА СЕДМИЦА НАПРЕД И ГО ПРИГОТВЕТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
Порциите – това е планът за действие. Той може да ви помогне да не губите време и усилия за подготовка на храната. Желателно е да приготвяте храна и ястия от продукти, каквито не се намират лесно в близкия до офиса ви ресторант. Това значително намалява вероятността от отказа от навика да се храните правилно.
#6. ПОДГОТВЕТЕ СЕ ОТ ПО-РАНО ЗА ВСЯКАКВИ ТРУДНИ МОМЕНТИ И НАМЕРЕТЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО НАЙ-ДОБРОТО РЕШЕНИЕ ЗА ТЯХ.
Периодично волята ви ще ви напуска. За тези случаи ще ви трябва план Б. В критични условия е много по-добре да имате предварително решение.
Подобни ситуации са: късна вечеря, желание за похапване на нещо сладко или солено, желание за похапване на нещо нездравословно…
Може да ви изглежда лесно, но създаването на навик отнема време, дисциплина и усилия – Създаването на навик е съвкупност от повторения на прости действия, които не всеки може да направи. В такива моменти е добре да се взимат прости, но работещи решения, които помагат да не спирате по средата на пътя.