Депресивните състояния са бичът на нашата съвременност. С този проблем се сблъскват все повече хора от различни възрасти. Постоянният стрес, бързият ритъм, динамиката, високите изисквания и много други фактори ни поставят постоянно в състояние на: ннищо не искам, нищо не ми е интересно, всичко ми е омръзнало, нищо няма никакъв смисъл.
Как да избегнете това?
#1. Не сте уверени в себе си.
Ако зависите от чуждото мнение и през цялото време ви се иска да бъдете по-добри за всички, но хората не ви оценяват… Ако не можете да вземете решение, без да си мислите какво ще си помислят другите хора… Рано или късно ще почувствате силно разочарование, а хората няма да започнат да ви уважават. Това ще отнеме много от енергията ви и в крайна сметка ще ви превърне в неудовлетворен човек, раздразнителен и в постоянни депресивни състояния.
Какво да правите?
Започнете да работите върху себе си, да повишите самочувствието и самооценката си и да натрупате увереност в себе си. Днес съществуват много книги за тази цел.
#2. Имате собствена територия на стрес.
Това е някой или нещо, който постоянно ви напрягат и тревожи, предизвиква чувство на неудовлетвореност. Може това да са стари обувки или чанта, близък приятел, несбъднато желание. Всичко, което харесвате, може да ви дразни от дълго време.
Какво да правите?
Най-важното е да откриете какво ви дразни. Кое е това, което постоянно разваля настроението ви и провокира негативни емоции. Определете своята територия на стреса и работете над нея, за да я намалите максимално или да я анулирате напълно.
#3. Имате един или много натрупани проблеми, но повечето неразрешени.
Ако постоянно натрупвате проблемите си, естествено ще настъпи време на паника: Боже, какво да правя? Страх, стрес, срам, няма изход и все такива неща.
Какво да правите?
Има чудесен алгоритъм за изход от тази ситуация: превръщаме проблемът в задача и решаваме задачата. Това е всичко. Направете план за решаването една по една и на останалите задачи. Така ще се почувствате леко и свободно.
#4. Имате проблеми със здравето.
Много често страхът за здравето им тласка хората към депресия – особено хората, на чиито рамене лежат много отговорности. Те се страхуват, че ако с тях се случи нещо, няма кой да поеме грижите им. Страхуват се от страх и бедност.
Какво да правите?
Трябва да обърнете внимание на здравето си. Направете си изследвания и започнете лечение. По този въпрос най-важна е яснотата, която ще разсее страховете ви. След изследванията ще ви стане ясно това болест ли е или не. Ако е болест – лечима ли е или имате основание да се страхувате?
#5. Сложна емоционална палитра и липса на позитивен поглед.
Живеете като мишка в колело: дом-работа, дом – работа. Еднообразие на емоции и впечатления. Никакво разнообразие, освен умора и раздразнения.
Какво да правите? Трябва да разширите емоциите си, да получавате повече позитивни такива и да имате повече впечатления. Как? Направете нещо различно, нещо ново. Но наистина ново, нещо, което не правите в ежедневието си обичайно. И пътешествайте – това е най-бързият начин да възстановите емоциите и силите си.
#6. Изпитвате постоянно чувство за вина.
Тежко е да се живее с това чувство, затова се постарайте да се освободите от него.
Какво да правите?
Ако наистина изпитвате вина, намерете в себе си сили да напишете или да признаете вината си, да посочите причината кое предизвиква това чувство. Представете си мислено разговора с човека. Но имайте предвид, че чувството на вина е лесна основа за манипулация. Дали той не използва чувството ви за вина, за да получи от вас това, което иска? Помислете дали наистина сте виновни?
#7. Имате хормонални вълни или цервикална остеохондроза?
Колкото и антидепресанти да пиете, няма да помогнат. Лекувайте се и проверявайте редовно хормоналния си фон.