Съществуват много вредни навици, които психолозите по цял свят убедено смятата, че трябва да бъдат променени: например да говорите лошо за себе си или да се критикувате преди сън. Те пречат на изграждането на самоувереност и вяра в собственото бъдеще.
Има някои грешки, които повечето хора допускат и това им пречи да са щастливи и да вярват в собствените си възможности.
ТРЕВОЖИТЕ СЕ ЗАРАДИ СОБСТВЕНОТО СИ НЕСЪВЪРШЕНСТВО.
Причината за стремежа към съвършенство или перфекционизъм се крие в ниската самооценка и високото ниво на тревожност. При тази ниска самооценка, дори и най-добрата работа не би донесла удовлетворение, заради усещането за несъвършенство.
Какъв е ключът?
Когато детето се учи да ходи, то не съди себе си, че е паднало. Това е любов и приемане на себе си, на което трябва да се научите. В момента, в който се включва „вътрешният критик“ и започне да ви убеждава, че не сте такъв, какъвто трябва, постарайте се да си изясните защо се появяват тези очаквания и защо трябва да им отговаряте. Водете си дневник и записвайте всеки ден 3 свои постижения. Препрочитайте го редовно.
СРАВНЯВАТЕ СЕ С ДРУИТЕ.
Всеки от нас е уникален и това сравнение е несправедливо. Освен това, обикновено се сравняваме с най-лошия пример, за да се успокоим, че сме по-добри. Теодор Рузвелт прекрасно го е казал: „Сравнението е крадец на радости.“
Какъв е ключът?
Сравнявайте себе си само със себе си – своите сегашни постижения с предишните си. Още един начин да добиете увереност е да не се сравнявате с другите, а да се учите от тях. Изучавайте живота на великите хора, които ви вдъхновяват.
ПРИНИЗЯВАТЕ СЕ В РАЗГОВОР С ДРУГИТЕ.
Излишното самоунижение („Знаех си, че ще закъснея“) е неосъзнат начин да получите в отговор гаранция за обратното – т.е. обратно, вие сте забележителна, съобразителна, отговорна. Или е слаб опит да оправдаете бъдещия си провал, в който отсега сте уверени.
Какъв е ключът?
В крайна сметка недостатъците ни ни правят уникални. Ако самите вие ги признаете и им разрешите те да са част от вас, другите също ще го направят. Ако постоянно се самобичувате заради тях, останалите рано или късно ще ги приемат за ужасни пороци.
ВИЖДАТЕ САМО ПРЕЧКИ, А НЕ ВЪЗМОЖНОСТИ.
Навикът да мислите веднага за собствените си недостатъци и за хипотетични пречки, които ще се изправят на пътя ви, е начин да не успеете в нищо. След което да се самообвинявате за бездействието си и да губите постоянно вяра в себе си.
Какъв е ключът?
Разберете, че провал не съществува, съществува полезен опит. Неуспехът е повод да промените представата си за начина, по който да стигнете до целта си, а не да се откажете от нея.
МИСЛИТЕ, ЧЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ ПО-ДОБРЕ ОТ ВАС.
Често хората признават, че не могат да се доверят за нещо важно на друг, защото смятат, че той не може да се справи с него толкова добре. Причината за това е тревогата и желанието за постоянен контрол, които произтичат от неувереността в себе си.
Какъв е ключът?
Умението да делегирате задачи и да се доверявате на другите е признак на увереност в себе си. Това засяга не само ръководната длъжност, но и ежедневието ви – да поръчате на съпруга си да пазарува за вечеря, без да се притеснявате, че ще прояви небрежност, това вече е вид делегиране. Освободете се от тежкия товар да носите отговорност за всичко и всички – ще дишате по-леко.
МИСЛИТЕ С ТРЕВОГА ЗА БЪДЕЩЕТО.
Да си представяте най-лошия сценарий за финал на всяка ситуация е най-лесният начин да се лишавате себе си от енергия и увереност.
Какъв е ключът?
Мислете позитивно и бъдете сигурни, че в живота нешата не се случват точно така, както са в представите ви. И неведнъж сте се убеждавали в това.
ТЪРСИТЕ ОДОБРЕНИЕТО НА ДРУГИТЕ.
Човек, който не знае стойността си, търси да я чуе от другите – оценката колко е добър, красив, велик… В крайна сметка това е вечно търсене на удовлетворение. Освен това всеки признак на невнимание или неразбиране се възприема като знак за неуважение, отчуждение и изобщо като края на света.
Какъв е ключът?
Излизането от този порочен кръг става, когато човек осъзнае собствената си значимост и се превърне в най-добрия приятел на себе си.
ГУБИТЕ ВРЕМЕТО СИ ЗА БЕЗПОЛЕЗНИ ЗАБАВЛЕНИЯ.
Навикът да лекувате лошото си настроение с шопинг, а неуспехите си – с безкрайно гледане на сериали, не води до никъде. Проблемите не изчезват, но времето и парите ви застрашително намаляват.
Какъв е ключът?
Не се опитвайте да заглушавате негативните емоции с развлечения, а ги превърнете в енергия за промяна на живота си. За начало използвайте времето си за разходка и обмисляне на това какво ви пречи да се чувствате щастливи в настоящия момент. И, разбира се, действайте – използвайте енергията си за обучение и развитие в области, които са ви интересни.
ПРИДАВАТЕ НА НЕУСПЕХИТЕ СИ В МИНАЛОТО ПРЕКАЛЕНО ГОЛЯМО ЗНАЧЕНИЕ.
Да мислите за миналото, за това какво не сте направили както трябва или как сте изглеждали в очите на другите хора – това е загуба на време и действа пагубно за увереността ви.
Какъв е ключът?
Просто приемете, че в миналото сте постъпили така, както сте постъпили, изхождайки от знанията ви и уменията ви към момента. Анализирайте какво сте научили и разбрали,какво сте осъзнали, благодарение на тази ситуация. Проявете към себе си любов и съчувствие и мислено си кажете мили думи на подкрепа, които още тогава са ви били нужни. Това ще ви помогне да се освободите от болезнените спомени. Хората отдавна са забравили провала ви – те са заети със собствения си живот.