Първият аргумент в защита на спагетите, които сте изяли, разбира се, ще бъде въпросът: „С кого не се е случвало?“
Вторият аргумент ще бъде: „Цяла седмица тренирах – може!“
И третият: „Всички го правят, аз по-лоша ли съм?“
Разбира се, не сте по-лоши, нито пък по-добри, просто за всяко действие си има обяснение с мотив, който не е нито един от гореизброените.
Предлагам ви цели 5 повода да престанете да преживявате заради поредната вкусна паста, на която сте се насладили и то точно преди лягане. Изберете си своя!
#1. ПО-ДОБРЕ ДА СИ ПОРЪЧАТЕ ПИЦА, ВМЕСТО ДА ГОТВИТЕ, ДОКАТО СТЕ ЯДОСАНИ.
Често ми се случва да си припомням Кейти Силокс, автор на книгата „Здрава, щастлива, сексуална“. Кейти практикува йога и аюрведа и вече 10 години пътешества в търсене на знания, които споделя в Yoga Jurnal: “Запомнете, че настроението прониква в храната. Ако сте ядосани на децата или на мъжа си, спрете да готвите, поемете дълбоко въздух, изчакайте около минута и едва тогава продължете с готвенето. Ако нищо не помага, поръчайте пица – откажете се да готвите. Полезната храна е тази, която насища организма ни с полезна енергия. Бъдете честни със себе си и се старайте да отваряте входната врата с усмивка.
#2. ПОНЯКОГА ПРЕЯЖДАНЕТО НЕ ЗАВИСИ ОТ НАС.
Не се оправдавайте, но приемете, че се случва с всеки. „Промяната на мозъка променя тялото“ – книгата е написана от невробиолога Даниел Амен. Според него при отслабен фронтален лоб, което се случва често при хора, които са под постоянен стрес, преумора или след две чаши вино,човек не е в състояние да се съпротивлява на изкушенията. Това веднага обяснява ситуацията със сутрешното съжаляване за снощните подвизи. Но каквото и да правите, от тази „диагноза“ не можете да избягате. Разумният овек не може да не се стреми да стане по-добър и да не прави грешки. А тази постоянна борба рано или късно отслабва силите ни и пуска „малкия ловец“ в нас на своя „нощен лов“.
#3. ЗА ВСИЧКО Е ВИНОВЕН ДИСБАЛАНСА.
В йога и в аюрведа се смята, че всяка материя се състои от комбинация от 3 качества:
Саттва – спокойствие и разбиране, яснота.
Раджас – неспокойствие и динамика.
Тамас – вялост и инертност.
Без последното нямаше да можем да спим и да се отпускаме. Без второто – да достигаме нови висоти и да действаме изобщо. А без първото – да се чувстваме комфортно и уверено. Да се достигне баланса между трите е сложно, а в битовизма винаги едното взема превес. Или емоциите, или разумът, или е яснотата, или е инерцията. Последното,както знаем, обикновено се случва, когато в живота ни върже „черна панделка“ или попаднем в зоната на апетита.
Всеки път, когато ръката ви посегне към втори кроасан, знайте, че това е дисбаланс, заемете се с йога и си направете билков чай (той ще ви балансира по първа точка) или направете няколко обиколки в парка (това ще ви балансира по втора точка).
#4. ПОНЯКОГА Е ДОБРЕ ДА СЕ ОТПУСНЕТЕ, ЗА ДА СЕ ЗАВЪРНЕТЕ С ПЪЛНА СИЛА.
Във „Война и Мир“ Толстой говори за „диалектиката на душата“, което може дасеизобрази във вид на спирала. Отначало човек е на върха и се чувства превъзходно, но постепенно бавно се спуска надолу. Стига до криза. Всичко се руши, а човек усеща паника. НО след това отново започва движение нагоре. Според писателя, да се изкачваме спокойно и без да усещаме дискомфорт, е невъзможно. Просто защото на човек му трябват причини, за да излезе от зоната си на комфорт. Излишните килограми не са комфорт. Значи може да си спестите последната порция кашкавали пицата с пшеничено тесто и да се поровите в психологията. Кой знае до какво може да доведе това..:)
#5. ЗА ВСИЧКО Е ВИНОВЕН СТРЕСЪТ.
Много често в пристъпи на паника се случва е менюто ви да попадне чипс или ванилов сладолед. Тук картината всъщност е друга – тревога и сиво настроение. Вероятно ви предстои изпит, среща с партньора или пътуване в Китай за дълъг период. Целият този бекграунд се отразява не само на нашите нервни клетки, но и на решенията, които взимаме. Храната понякога запълва пустотата от очакването, недоразумението и нееднозначното мнение. Но това не трябва да се превръща в традиция.
След като сте изяли няколко белгийски вафли, седнете в тишина и се запитайте каква е причината за тревожността ви. Често, признавайки си причините за негативните си емоции и вълнения, ние изпускаме парата и се връщаме към нормалния начин на живот, здравата храна и здравословните емоции.