Емоционалната свобода може да донесе така търсеното спокойствие в живота ви. Как?
Спомняте ли си кога за последно сте се чувствали пленник на собствените си негативни емоции? Така най-добре ще разберете силата на негативните чувства. Но от позитивните състояния никой не иска да избяга. Именно чувства като тревога, гняв, обида, срам, вина могат да ви превърнат в заложник на хора и ситуации. Не трябва да забравяте, че трябва да се освободите от тези състояния.
Престанете да живеете по правилата, бъдете себе си!
Ще ви разкажа за 5 лесни крачки към емоционалната свобода.
1. Обръщайте внимание на състоянието си.
Началото на себепознанието според мен е умението да забелязвате какво се случва вътре във вас и в тялото ви в определена ситуация. Важното е да определите какъв сигнал дава тялото ви и ума ви, че сте попаднали в некомфортна ситуация за вас. Някои хора изпитват мускулна скованост или тремор. Други стават лесно раздразнителни и обидчиви. От личен опит знам, че този етап изисква повече усилия. Изградете си навик при всяка непозната ситуация да си давате време да се наблюдавате и да фиксирате как реагира тялото ви.
2. Дайте име на емоцията или на отношението си към ситуацията.
Когато усетите, че ситуацията не е комфортна и искате да избягате от нея, назовете какво именно е това, с което се сблъсквате. Това може да е срам, вина, гняв или нещо друго.
Ако ви е трудно да определите емоцията, опитайте се да си отговорите на въпроса „Как се отнасям към случващото се?“Тук има повече варианти – например несправедлива е към мен, разочарова ме, предаде ме… Изхождайки от този отговор, може да определите и емоцията, която изпитвате.
3. Приемете своите преживявания и емоции.
Важното е да осъзнаете, че всички емоции са ни дадени по природа. Да престанете да изпитвате срам или вина е все едно да спрете да обичате и да бъдете щастливи. Процесът на позволение на себе си да се чувствате разгневени, обидени, виновни и т.н. ви позволява да отпуснете свръхконтрола над преживяванията ви и по този начин да отпуснете емоциите си. Например гневът няма да си отиде, ако счупите две чинии, а ако кажете на отсрещния, че ви е ядосал. Това ще улесни живота ви и отношенията ви.
4. Отпуснете се.
Трябва да се научите да оставяте своите емоции в ситуациите, които се случват „тук и сега“. За вредата от непреживените и неосвободени емоции може да говорим много. Важното е да знаете, че здравословният начин на отношение към тялото и личността ви е да се научите да се освобождавате и да чувствате лекота. Именно умението да оставяте преживяванията си в миналото, ви дава възможност да живеете, да се наслаждавате на настоящия момент.
5. Не забравяйте опита си, ако се налага.
Всяка жизнена ситуация ни дава опит и знания. Ако припознаете в някоя ситуация знание, което е ценно за вас, струва си да го „запишете“. Важното е обаче да гледате на опита не от позицията „какво не направих както трябва, къде сгреших“, а „как да го направя по-добре“ или „как ще ми бъде по-комфортно“. Емоционалната свобода дава възможност на човек да изпитва лекота, да бъде спокоен и открит. Но, за да станат всички тези гореизброени стъпки автоматични за вас, трябва да мине време.
И не забравяйте – вие сте уникални и индивидуални, защото в процеса е възможно да откриете свои начини и да промените нещата.