Индивидуална терапия чрез психоаналитичния подход цели да изследва взаимоотношенията и опита в ранното детство. Разглеждат се динамичните връзки с родителските фигури, защото те са важен фактор в изграждането на нашата идентификация – т.е. Кой съм Аз. Това е основата на привързаността върху която стъпват последващите наши избори . Търсят се несъзнаваните изтласкани конфликти от детстово, не-преработени страхове, защото те скрито,извън обсега на съзнанието оказват влияние върху преживяването ни като възрастни.
Избора който правим за интимен партньор, отношенията които създаваме с него, начина по-който се преживяваме с нашите приятели, начина по-който се поставяме на работното място и комуникацията с екип и шеф…..Всичко това може да бъде лесно, трудно, удоволствено или не, защото върху тези преживявания несъзнавано ние прикперяме опита с архетипите на мъжа и жената, а това са нашите родители.
Индивидуалната терапия при деца също се фокусира върху разбирането на ранните преживявания и техния ефект върху емоционалното и социалното развитие. Чрез игрова терапия, рисуване и разказване на истории, детето може да изрази своите вътрешни конфликти, страхове и желания. Психоаналитичният подход помага да се осветлят несъзнаваните модели на поведение, които могат да водят до тревожност, агресия или трудности в общуването.
Ролята на терапевта е да създаде защитена среда, в която детето да се чувства сигурно и разбрано. В този процес родителите също играят ключова роля – чрез тяхната ангажираност и осъзнаване на собствените модели на поведение те могат да подкрепят детето в изграждането на по-здравословни начини за справяне с емоциите и взаимоотношенията.