Ако привързаността ви към другия е с корист, това е лошо. Користната привързаност ще разруши връзката ви с този човек.
Какво е това корист? Когато очакваме, мислим, че партньорът ни трябва да ни даде нещо в замяна – очакваният на родителите от децата, на мъжа от жената, на жената от мъжа. Ето така се разрушават отношенията между партньорите, когато приемаме другия за собственост, мислим, че той трябва да прави това, което искаме ние. Това означава, че пренебрегваме неговата личност и не мислим за неговата свобода.
„Той трябва да прави това, което искам.“ – това е лъжливото его. Това е лъжлива привързаност. Всяка душа е абсолютно свободна. Ако сте свързани с някого с подобна привързаност, по този начин разрушавате отношенията си, защото душите се отблъскват.
Какво е безкористна привързаност? Такава е привързаността на родителите към децата, появява се тогава, когато родителят осъзнае, че това дете е дар от Бога в живота ви и дълг пред Бога е да дадете максимума като родител – а това е любов.
Грешката, която правят родителите, често се състои именно в тази лъжлива привързаност. Когато родителите внушават на децата си – „трябва да учиш в университет“, „трябва да се ожениш за това момиче“ и т. нат. – те сякаш казват: „Това са мои ценности и ти трябва да живееш именно така.“Това означава, че родителите приемат децаста за своя собственост, за продължение на себе си, но не и като отделна личност.
Безкористност означава да давате право на избор. Дали сте като родители своята безусловна любов, за да се превърне детето ви в самостоятелна личност. Родителството се състои именно в това – да дадете на детето си шанса да стане самостоятелна личност и да умее да живее сам в света.
Родителският дълг е да създадете тази платформа, за да разбере детето ви света, да осъзнае своята задача и роля в света. Безкористност означава, че вие изпълнявате безусловно този свой дълг. Разберете разликата. В рамките на тази безкористност, може да наказвате детето си заради неговото благо. Безкористността не означава, че сте сантиментални.
Също като при шефа – той може да бъде суров заради благото на служителите си. Заради благото на член от семейството, ние можем да му помогнем да усвои тези принципи, които е добре да следва в живота. Но не вие да изисквате, а те пълноценно сами да да изпълняват ролята си.
Не трябва да има чувство за собственост в една връзка. В момента, в който осъзнаете, че този човек не ви принадлежи, отношенията ви с него ще станат много по-дълбоки. Той носи същата душа като вас и принадлежи само на Господ. А в този живот вие само сте се срещнали, за да си дадете един на друг необходимото.