Емоциите са субективни реакции на всякакви външни и вътрешни дразнители. Емоциите съпровождат всички процеси в живота ни, но са предизвикани от ситуации, които съществуват както в реалността, така и в нашето въображение. Т.е. емоциите са личното отношение на човек към случващото се.
Учените спорят доста за това доколко вредни са негативните емоции за здравето ни. Съществува мнение, че в разумни количества стресът дори е полезен, тъй като помага на организма да остане в тонус и да действа бързо. Но продължителното въздействие на всякакви емоции причинява проблеми със здравето.
Представителите на източната медицина намират връзка между емоциите и различните органи и системи в човешкия организъм.
Как отрицателните емоции влияят върху здравето ни според Аюрведа?
Апатия – отчаянието за дълго време, което не се повлиява от обстоятелствата. Тази емоция може да предизвика сериозни проблеми с гърлото – чести ангини и дори загуба на гласа.
Вина – чувството на вина за всичко, което правите, може да се превърне в причина за хронично главоболие.
Раздразнение – ако ви дразни буквално всичко, не се учудвайте, че често сте с пориви на гадене, от които не ви спасяват дори лекарствата.
Обида – упоритата обида е причина за хроничен гастрит, язва, запек и диария.
Гняв – ядосаният човек лесно се разсртройва заради неуспехите, а поведението му е импулсивно. От това страда черният дроб.
Прекалената радост разсейва енергията. Когато човек е концентриран единствно върху получаването на удоволствия, той не е способен да контролира енергията си и търси все повече стимули. В резултат на това се появява тревога, безсъние и отчаяние. Тези хора често страдат от сърце.
Тъга – тя спира потока на енергията. Тъгуващият човек се откъсва от света, а чувствата му „пресъхват“. Защитавайки себе си от радостите, привързаността и болката от загубата, този човек спира да живее и се пази от рискове, проява на страст, става недостъпен за близките си. Всичко това провокира астма, запек и фригидност.
Самота – човек в изолация става твърд, студен и бездушен. В тялото му се появява афртрит, загуба на слуха и сенилна деменция.
Как можете да подобрите емоционалното си състояние?
Научете се на доброжелателност с околните, без значение какво се случва. Представете си само колко е приятно да бивеете в свят, в който хората с а дружелюбни, добри и усмихнати!
Тренирайте вниманието си! Спомняйки си едно или друго събитие от нашия живот, ние провокираме и утвърждаваме в организма съответна физиологична реакция на това събитие. Връшайки се към радостните събития, ставаме здрави и хармонични. А, когато се обърнем към неприятните спомени и отново преживяваме отрицателните емоции, в организма ни се установява стресова реакция. Научете се да различавате и да практикувате положителните реакции и спомени. Това е важно за общото ви здраве!
Практикувайте йога, плуване, тичане, спортувайте у дома… Правилното, но не прекалено физическо натоварване, е отличен начин да се справите със стреса. Не пропускайте да включите в ежедневието си като емоционална норма медитацията и дихателните практики.
Често разговаряйте с близките си. Задушевните беседи с любими хора са много полезни за психиката.
Приближете се към огледалото и се вгледайте в себе си. Обърнете внимание на ъглите на устните – ако са отпуснати надолу, значи сте постоянно притеснени или тъжни.
Опитайте се да откривате нещо положително във всяка ситуация – разглеждайте сложността на живота като предизвикатлество или урок. Не взимайте прибързани решения, дайте време на ситуацията и решението ще дойде само. А с него и доброто настроение.
Всеки ден се събуждайте с усмивка, често слушайте любимата си музика, общувайте с жизнеутвърждаващи хора, които са в добро настроение и не отнемат от ценната ви енергия.